• Godziny otwarcia:

            8.00 - 14.00

             

             

      • Wpłaty za zniszczone podręczniki powinny być kierowane na Rachunek Dochodów Wydzielonych:

         

        23 1030 1508 0000 0005 5117 8002

         

        W opisie powinny znaleźć się : imię i nazwisko dziecka, klasa, informacja za który podręcznik dokonano wpłaty

      • Biblioteka

          • Walentynkowe  Literackie Pary w bibliotece 

          • W Walentynki biblioteka klas IV – VIII zaprosiła  swoich czytelników do zabawy – Literackie pary.

            Na  plakacie  wypisane były z książek, głównie lektur, pary zakochane w sobie.

            Należało, odgadnąć z jakiej książki są wybrane pary i zapisać na kartce.

             Na chętnych, którzy  odważyli się wziąć udział w zabawie czekała  niespodzianka.

          • Mała Książka Wielki Człowiek

          • Jak co roku Instytut Książki przesłał pierwszakom prezenty. Wspaniałe Elfy w osobach pań z biblioteki: pani Izy i pani Marzeny przekazały je najmłodszym czytelnikom. Zaskoczone dzieci z niedowierzaniem pytały: „To dla nas, na zawsze?”.

             Niech chwile spędzone z książką „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek będą mile spędzonym czasem przy choince.

      • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – podsumowanie

        Miesiąc październik to święto biblioteki, a  w związku z nim w naszej szkole odbyło się wiele akcji.

        Najważniejszym wydarzeniem  było uroczyste pasowanie na czytelnika oraz udział w akcji Przerwa na czytanie, o czym pisaliśmy wcześniej.

        Dużym zainteresowaniem cieszyło się również „Słodkie wypożyczenie”. Uczniowie do wypożyczonych książek robili ilustracje i zakładki. Wszyscy, którzy wzięli udział w akcji otrzymali słodką niespodziankę, a ich prace można oglądać na tablicach.

        Nasi nauczyciele także zaangażowali się w biblioteczną zabawę „Co czytali nasi nauczyciele kiedy byli młodsi”. Z nadesłanych tytułów powstały plakaty, które można obejrzeć obok wejścia do bibliotek.

        Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w obchody i proszę uważnie śledzić kolejne biblioteczne akcje.

        • Głośne czytanie

        • Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.

          Cyceron

           

          29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To bardzo wdzięczna okazja do promowania czytania i kontaktu z książką.

          Warto wspomnieć, że święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu.

          W naszej szkole również przyłączyliśmy się do tej akcji. Czytaliśmy  w klasach młodszych i starszych, a uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali czytanych książek, niektórzy bili nawet brawo. 😊

           

          Marzena Karwowska – Wilk

          Izabela Pietrzak

           

           

           

          „Przerwa na czytanie” 24 października -  bijemy rekord czytania na przerwie!

           24 października ( we wtorek) nasza szkoła bierze udział w  VIII Ogólnopolskiej akcji  pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie.

          Wydarzenie to odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

          Celem akcji jest:

          -promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

          -integracja środowiska lokalnego;

          -pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

          -zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

           Zapraszamy uczniów, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi do wzięcia udziału w tym wspaniałym wydarzeniu.

          Wystarczy tego dnia : wypożyczyć książkę z biblioteki lub przynieść z domu własną, usiąść wygodnie na korytarzu lub innym wybranym przez siebie miejscu np. bibliotece, świetlicy, sali gimnastycznej i czytać podczas przerw międzylekcyjnych.

          Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji! Pobijmy rekord czytania na przerwie!

           Dla ciekawości: w ubiegłym  roku został ustanowiony niewyobrażalny rekord w liczbie osób czytających na przerwie i wyniósł on 377 TYSIĘCY 586 OSÓB!

           

      • Głośne czytanie

        • Planszówki i karcianki w bibliotece

        • Obie biblioteki szkolne, dzięki hojności Rady Rodziców, wzbogaciły się o nowe gry.

          Podczas pobytu w czytelni można będzie miło spędzić czas między innymi przy: Chińczyku, grze w Uno, ułożyć słowa w Scrabble czy poćwiczyć swoją  sprawność podczas gry w Bierki. Na amatorów strategii będą czekały warcaby, a może ktoś zechce odkryć Pełny kurnik.

          Zajęcia  z grami planszowymi to zawsze  doskonały sposób  na  spędzanie czasu, świetną zabawę i zdrową rywalizację.

          Zapraszamy!

          •          Projekt czytelniczy „Co czytali nasi dziadkowie kiedy byli mali”

            Nie musimy nikomu przypominać, że babcia i dziadek to ważne osoby w życiu każdego dziecka. W naszej szkole realizowaliśmy  projekt czytelniczy „Co czytali nasi dziadkowie kiedy byli mali”, skierowany  do uczniów kl. I -VIII.

            Uczniowie mieli za zadanie przeprowadzić  rozmowy z babcią lub dziadkiem dotyczące ulubionych książek, które czytali w dzieciństwie. Na lekcjach dzieci prezentowały kolegom ulubione książki swoich dziadków. Następnie powstał klasowy plakat przedstawiający „Ulubione książki naszych dziadków”.  

            Jak się okazało nasi dziadkowie czytali takie książki, po które sięgają również ich wnuki. Są to m.in. „Czerwony kapturek”, „Pippi”,  „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Plastusiowy pamiętnik”, czy „Akademia Pana Kleksa” . Można jednak znaleźć tytuły mniej znanych dzieciom utworów, takich jak „Historia żółtej ciżemki”, „Porwanie Baltazara Gąbki” lub „Pyza na polskich dróżkach”.

            Przed świętem babci i dziadka w szkole powstała wystawa zgromadzonych prac. Zapraszamy zatem do obejrzenia zaprezentowanych plakatów i zapoznania się z czytelniczym repertuarem naszych babć i dziadków.

             

                                      

          • Biblioteczna Mikołajkowa Loteria

          • 6 grudnia odbyła się Biblioteczna Mikołajkowa Loteria.  Pierwszych 30 czytelników, którzy odwiedzili nasze biblioteki i wypożyczyli książkę,  miało możliwość wzięcia udziału w loterii. Emocje były ogromne, a niecierpliwi czytelnicy czekali w kolejce już przed ósmą na możliwość wypożyczenia książki i wylosowania nagrody. Trzeba zaznaczyć, że każdy los wygrywał, więc wszyscy wychodzili zadowoleni.  Nasi uczniowie  sprawili  sobie  w tym dniu podwójną przyjemność – książkę do czytania oraz niespodziankę w loterii.

            Może Mikołajkowa Loteria stanie się biblioteczną tradycją, kto wie…




          • „Mała książka - wielki człowiek”

          • 6 grudnia najmłodsi  nasi czytelnicy  ( pierwszaki ) zostali obdarowani książkami  „Pierwsze abecadło”. Pomocnikami św. Mikołaja były panie z biblioteki, które niespodziewanie wkroczyły z prezentami  do klas. Dzieci przyjęły prezenty entuzjastycznie i nie mogły doczekać się  momentu, kiedy przeczytają książkę samodzielnie lub z pomocą bliskich.

            Książki podarował Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”



          • Dzień Życzliwości i Pozdrowień 

          •  21 listopada obchodzony jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To nietypowe święto jest dla wszystkich pretekstem do dzielenia się dobrymi uczynkami. W bibliotece pojawiła się gazetka z sentencjami dotyczącymi dobra i dobrych emocji.  W poniedziałek uczniowie mogli wziąć udział w akcji „Weź i daj dobre słowo”.  Każdy kto odwiedził bibliotekę, mógł zabrać ze sobą dobre słowo, zrywając je z przygotowanych kartek oraz napisać dobre słowo na przygotowanej wcześniej  planszy.

            Pamiętać jednak należy, że dobrym słowem powinniśmy się dzielić każdego dnia, bo przecież:

            „Człowiek jest tyle wart ile uczyni dobrego”.



        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 


          • Sąd nad książką

          • Uczniowie z klas 2B, 2E oraz 2F pod opieką pań Doroty i Wioletty przygotowali przedstawienie dla swoich młodszych kolegów z klas pierwszych pt. „Sąd nad książką”.

            Sędzia musiał rozstrzygnąć: Czy we współczesnym świecie potrzebne są nam jeszcze książki, czy wystarczą nam tylko komputery, laptopy i tablety. Prokurator i obrońca przedstawili swoje argumenty. Na szczęście wyrok zapadł na korzyść książek, które są nam niezbędne do poznawania świata, ale jednocześnie mogą być uzupełniane przez nowoczesne technologie.

            Pierwszaków ucieszyła taka decyzja, bo już wkrótce będą odwiedzać szkolną bibliotekę. Złożyli przed paniami z biblioteki uroczyste przyrzeczenie, że będą dbać o książki i korzystać z wiedzy zapisanej na ich kartkach.




          • Nowe wieści  biblioteki

          • Drodzy Czytelnicy, z ogromną radością informujemy, że księgozbiór biblioteczny powiększył się o kilkaset nowych książek przeznaczonych dla Was. Na półkach czekają min.  książki przygodowe, popularnonaukowe,  komiksy, bajki, kolejne tomy ulubionych serii, fantastyka.

            Zakup książek został sfinansowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a zakupione tytuły są zgodne z Waszymi propozycjami. Nowości będzie przybywać, bądźcie zatem czujni.

            Serdecznie zapraszamy do naszych bibliotek.




          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • Głośne czytanie jest ważnym aspektem w rozwoju dzieci, pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo uczy koncentracji i skupiania uwagi.

            Tego dnia najmłodszym uczniom czytane były fragmenty książki Marka Michalaka „ Opowieści o tym, co w życiu ważne” min. jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka i prawo do nauki i odpoczynku.

             Czytanie dzieciom stanowiło wstęp do spotkania z autorem. Zaowocowało również powstaniem książeczki „ Uczniowie SP361 o tym, co w życiu ważne”.

          • Spotkanie autorskie z panem Markiem Michalakiem

          • W dniu 3 października naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość. Uczniowie spotkali się z panem Markiem Michalakiem – wieloletnim Rzecznikiem Praw Dziecka, kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Kawalerem Orderu Uśmiechu, autorem książek dla dzieci i dorosłych.

            Pan Marek Michalak opowiadał dzieciom o pracy nad książką „ Opowieści o tym, co w życiu ważne”, kim są bohaterowie książki, jak długo trwało jej napisanie i powstanie. Uczestnicy spotkania mogli potrzymać w rękach  Order Uśmiechu, posłuchać jak wygląda ceremonia dekoracji. Pan Marek przyniósł na spotkanie piuskę -  prezent od papieża Franciszka, który także jest odznaczony Orderem Uśmiechu.

            Autor długo i cierpliwie odpowiadał na wiele trudnych, czasami zabawnych pytań czytelników, a potem podpisał wiele książek.

             





          • Misie w bibliotece

          • W czwartek 25 listopada, z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia – do biblioteki zawitały misie. Pluszowe misie wygodnie rozsiadły się na bibliotecznych półkach i witały czytelników, którzy przyszli wypożyczyć misiowe książeczki. Chętni uczniowie przynosili piękne portrety misiów, za które można było otrzymać upominek – niespodziankę. Prace trafiły na misiową galerię, którą można obejrzeć przed biblioteką oraz będą dekoracją podczas spotkania z aktorem Tomaszem Kozłowiczem. 

             

             


          • Pasowanie na czytelnika

          • W październiku, uczniowie wszystkich pierwszych klas, uczestniczyli w ceremonii pasowania na czytelnika. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu biblioteki szkolnej, na które dzieci czekają z wielką niecierpliwością.

            Głównym celem spotkań z pierwszakami jest zachęcanie do wypożyczania książek, a tym samym rozwijanie umiejętności czytania.

            Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, musieli wykazać się znajomością zasad panujących w bibliotece i umiejętnością postępowania z książkami. Poradzili sobie doskonale z pytaniami od pań bibliotekarek, a następnie uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki.

            Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika ( tutaj przydał się Słownik Języka Polskiego 😊), a po nim najbardziej oczekiwany moment samodzielnego wybrania i wypożyczenia książki do domu.

            Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy uczeń otrzymał gazetkę biblioteczną, ze wskazówkami dla rodziców dotyczącymi czytania dzieciom i z dziećmi.  Klasy otrzymały dyplomy, który będą przypominały wszystkim o uroczystym wydarzeniu.

             

          • Drzewko życzeń

          •  

            DRZEWO ŻYCZEŃ CZYTELNICZYCH

            Zapraszamy wszystkich chętnych czytelników do wspólnego tworzenia księgozbioru biblioteki.

            W jaki sposób?

            Zastanówcie się, jaką książkę chcielibyście zobaczyć na naszych półkach. Przyjdźcie do biblioteki i zapiszcie swoje pomysły na przygotowanych dla Was jesiennych listkach. Wszystkie propozycje zbierzemy i umieścimy na naszym drzewie życzeń czytelniczych.

             

            Zachęcamy rodziców i nauczycieli do przyłączenia się do akcji. Swoje propozycje możecie Państwo wysyłać wiadomością na Librus.

            Akcja trwać będzie do końca listopada

            Czekamy z niecierpliwością na wszystkie zgłoszenia - nauczycielki bibliotekarki

            Razem tworzymy bibliotekę !

          • Zbiórka książek

          • Razem damy drugie życie książkom.