• Kuchnia regionalna – projekt „A to Polska właśnie”

    • Za nami pierwsza część podsumowania naszego projektu. Dziś dzieci z klas 1-3 odbyły przedostatnią wędrówkę po Polsce w poszukiwaniu smaków kuchni regionalnej. Dzięki uprzejmości firmy Gastro Team, która przygotowała wspaniałą prezentację oraz degustacje potraw regionalnych, dzień ten na pewno długo zostanie w pamięci naszych uczniów. Szczególną atrakcją dla dzieci było własnoręczne zrobienie masła. Okazało się, że trzeba włożyć w tę czynność trochę więcej wysiłku niż kupienie masła w sklepie. Za to satysfakcja o wiele większa, no i ten smak… Dziękujemy bardzo wszystkim pracownikom Gastro Team, którzy zaangażowali się w przygotowanie  tej wyśmienitej uczty.

  • A to Wielkopolska właśnie...

    W bieżącym roku szkolnym Nasza Szkoła realizuje całoroczny projekt "A to Polska właśnie..."

    We wrześniu nasi uczniowie poznawali pierwszy region zaplanowany w projekcie - Wielkopolskę. W piątek mieliśmy okazję obejrzeć i wysłuchać wyniki całomiesięcznej pracy.

    Poznaliśmy wielkopolskie miasta, tradycje i legendy. Obejrzeliśmy kolorową prezentacje o Wielkopolsce. Odbył się turniej wiedzy o tym rejonie. Poznaliśmy elementy gwary wielkopolskiej. Podziwialiśmy wielkopolskie tańce. A na koniec mieliśmy okazję spróbować pysznych świętomarcińskich rogali. Pycha!!!

     

    A to Warmia i Mzury właśnie..

    Kolejne spotkanie związane z projektem „A to Polska właśnie” to region Warmia i Mazury. Uczniowie klas trzecich przedstawiły legendy związane z tym miejscem: „Legendę o Królu Sielaw” , „Legendę o powstaniu Mazur” i „Legendę o herbie Mrągowa”. Wspólnie siedzieliśmy przy ognisku śpiewaliśmy, graliśmy na gitarze i tańczyliśmy. Zachęcamy do wspólnej zabawy i do tańca „Piracka gra”. Mazury to wspaniały region, otoczony gęstymi lasami, tu można posiedzieć nad jeziorem, zrelaksować się i odpocząć.

    A to Śląsk właśnie..

    11 marca miało miejsce podsumowanie projektu „A to Polska właśnie” dotyczące Górnego i Dolnego Śląska. Uczniowie klas drugich przygotowali widowisko i zaprezentowali popularny taniec śląski „Trojak”, przedstawili za pomocą pantomimy z narracją legendy „Skarbnik- duch kopalni”, „O powstaniu węgla”, „O Liczyrzepie”. Uczniowie przygotowali również stoiska tematyczne. Przy stoisku górniczym klasa 2b opowiedziała o święcie Barbórki i życiu górnika. Klasa 2c przy stoisku o gwarze śląskiej przeczytała popularne wiersze „Na sztandzie” i „Lyń”. Nasz gość specjalny- mama chłopca z klasy 1e przeczytała po śląsku wiersz „Pan Hilary”. Poznaliśmy również popularne śląskie potrawy:

    1. Poleśniki
    2. Harynki
    3. Krupniok
    4. Parzybroda
    5. Rolada śląska
    6. Modro kapusta
    7. Karminadle
    8. Fitka
    9. Buchta z masłem
    10. Kreple i krepliki

    Rodzice przygotowali poczęstunek i każda z klas została poczęstowana oblatami śląskimi.

    Przyznaliśmy nagrody w konkursie na album o wrocławskich krasnalach.

    1 miejsce
    Robert kl.1b

    2 miejsce
    Emilia kl.1b
    Olivier kl.2c

    3 miejsce
    Mikołaj kl.1a
    Maja kl.1a

    Wyróżnienie
    Zofia K. kl.2c
    Aleksandra kl. 1a
    Hanna kl.2c
    Jędrzej kl.2a

    SERDECZNIE GRATULUJEMY

    A to Kujawy i Pomorze właśnie..

    W czwartek (8.12) klasy pierwsze zaprosiły nas w kolejną podróż po Polsce. W ramach realizacji projektu edukacyjno-wychowawczego „A to Polska właśnie” odbyło się podsumowanie kolejnego etapu, w którym uczniowie zaprezentowali KujawyPomorze. Dzieci przedstawiły najważniejsze informacje dotyczące regionów, zaprosiły do odwiedzenia wybranych miejscowości i ciekawych zakątków. Zaprezentowały piosenki związanymi z regionami. 

    A to Lubelszczyzna i Podlasie właśnie..

    We wtorek (25.10) klasy drugie zaprosiły nas w kolejną podróż po Polsce. W ramach realizacji projektu edukacyjno-wychowawczego „A to Polska właśnie” odbyło się podsumowanie kolejnego etapu, w którym uczniowie zaprezentowali Lubelszczyznę i Podlasie. Dzieci przedstawiły najważniejsze informacje dotyczące obu regionów, zaprosiły do odwiedzenia wybranych miejscowości i ciekawych zakątków. Mieliśmy okazję zobaczyć charakterystyczne stroje regionu podlaskiego, taniec i tradycyjne zabawy. Na koniec wszyscy uczniowie wzięli udział w quizie podsumowującym wiedzę przyrodniczą, w którym najlepiej wypadli najmłodsi nasi uczniowie z klasy 1c. Dziękujemy gospodarzom spotkania czyli uczniom i nauczycielkom klas drugich i czekamy już na kolejne podsumowanie.

    A to Małopolska właśnie..

    Tym razem uczniowie z klas pierwszych zaprosili uczniów z klas drugich i trzecich w podróż po Mazowszu. Pociąg zatrzymywał  się na sześciu stacjach, na których uczniowie wykonywali różne zadania – przybliżające region Mazowsze. Mogli posłuchać pieśni w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Zespołu Mazowsze.  Zawitali do skansenu w Łowiczu i wykonywali łowickie wycinanki. Na kolejnej stacji – prezentowana były ,,tańce”. Na stacji ,,Legendowo” poznali legendę ,,O złotej kaczce” i ,,Bazyliszku”. Odbył się również pokaz mody łowickiej oraz podróż po atrakcjach i miastach Mazowsza.

    A to Małopolska w właśnie..

    W październiku w ramach projektu „A to Polska właśnie...” uczniowie poznawali kolejny region – Małopolskę. Mieliśmy okazję dokładniejszego zapoznania się z małopolskimi miastami, zwyczajami, piosenkami i legendami.

    5 listopada uczniowie klas 3 w ramach podsumowania projektu zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom występ artystyczny. Widzowie obejrzeli przedstawienie zatytułowane „Na krakowskim rynku”. Zgromadzeni uczniowie mieli okazję zobaczyć również małopolski taniec Krakowiak oraz obejrzeć legendę „O Wandzie, co Niemca nie chciała”.

    Podczas wspólnego spotkania odbyło się również oficjalne nagrodzenie laureatów dwóch konkursów plastycznych – „Pocztówka z wakacji” oraz „Portret nauczyciela”.

    Na zakończenie na wszystkich czekała słodka niespodzianka – pyszne bajgle.

    Klasy 3 serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom za przygotowanie pięknych plakatów, rysunków i prac plastyczno-technicznych

    A to Wielkopolska właśnie..

    W bieżącym roku szkolnym Nasza Szkoła realizuje całoroczny projekt "A to Polska właśnie..."

    We wrześniu nasi uczniowie poznawali pierwszy region zaplanowany w projekcie - Wielkopolskę. W piątek mieliśmy okazję obejrzeć i wysłuchać wyniki całomiesięcznej pracy.

    Poznaliśmy wielkopolskie miasta, tradycje i legendy. Obejrzeliśmy kolorową prezentacje o Wielkopolsce. Odbył się turniej wiedzy o tym rejonie. Poznaliśmy elementy gwary wielkopolskiej. Podziwialiśmy wielkopolskie tańce. A na koniec mieliśmy okazję spróbować pysznych świętomarcińskich rogali. Pycha!!!