•  

             

        • Papcio Chmiel-Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie, w kamienicy przy ul. Nowomiejskiej 18/20, która została wbudowana w rozebraną w 1818 roku wschodnią część Barbakanu.

          Ukończył 6 klas Szkoły Powszechnej przy ul. Rybaki, a do roku 1939, trzy klasy Gimnazjum im. St. Żeromskiego w Warszawie. Równocześnie był członkiem 76 warszawskiej drużyny ZHP. Po wybuchu II wojny światowej kontynuował naukę, a w roku 1941 ukończył czwartą klasę gimnazjum i zdał tzw. "małą maturę". Następnie w 1944 roku ukończył Państwową Szkołę Budownictwa II st.

          Pięcioletnia okupacja niemiecka była czasem walki o przetrwanie, przeplatanym nauką i ćwiczeniami w konspiracyjnej Armii Krajowej. Jako starszy strzelec podchorąży o pseudonimie "Jupiter" 7 pułku piechoty AK "Garłuch", brał udział w czasie Powstania Warszawskiego w nieudanym ataku na niemieckie lotnisko Okęcie.

          Z powodu zniszczenia lewobrzeżnej Warszawy, w tym jego domu,  w 1945 zamieszkał w Łodzi przy ul. Nawrot 8 i podjął pracę jako kreślarz w Centralnym Zarządzie Przemysłu Włókienniczego. Równocześnie uczęszczał do drugiej klasy licealnej, nowo otwartego prywatnego gimnazjum prof. Duczymińskiego.

          W czerwcu 1945 został zmobilizowany do Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu, a następnie do Wydziału Nauk do robót plastycznych, gdzie opiekował się gazetą.

          Od września 1947 roku rozpoczął pracę jako grafik i publicysta w redakcji "Świata Przygód". Po zmianie tytułu na "Świat Młodych" pracował tam aż do emerytury. W międzyczasie w latach 1950-1956 kształcił się w Akademii Sztuk Plastycznych uzyskując dyplom zawodowy Artysty Plastyka.

          Od 1957 jego twórczość opierała się głównie na rysowaniu komiksu, którego bohaterami są Tytus, Romek i A'Tomek. Od tego czasu Henryk Chmielewski zaczyna pisać jako PAPCIO CHMIEL. Do maja 2010 ukazało się 31 części serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”  o nakładzie przekraczającym 11 milionów egzemplarzy.

          Henryk Jerzy Chmielewski napisał również autobiografię "URODZIŁEM SIĘ W BARBAKANIE", której kontynuacją jest "TYTUS ZLUSTROWANY" oraz „TARABANIE W BARBAKANIE”.

          W 2009 r. w 65. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego miał premierę pierwszy z dziesięciu namalowanych przez Autora albumów historycznych "TYTUS, ROMEK I A’TOMEK JAKO WARSZAWSCY POWSTAŃCY 1944 Z WYOBRAŹNI PAPCIA CHMIELA NARYSOWANI”. W tym samym roku Henryk Jerzy Chmielewski namalował mural przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

          Inne albumy z tego cyklu to min. „Tytus, Romek i A’Tomek w Bitwie Warszawskiej 1920 r.”, „Tytus, Romek i A’Tomek w Bitwie Grunwaldzkiej 1410 r.”, „Tytus, Romek i A’Tomek poznają historię hymnu Polski”,  „Tytus, Romek i A’Tomek obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości”, „Tytus, Romek i A’Tomek na jedwabnym szlaku”.

          W maju 2011 została wydana książka „WITEK SPRYTEK I INNE OPOWIEŚCI” , a w maju 2015 komiks „ELEMELEMENTARZ”.

          Henryk Jerzy Chmielewski za swoją twórczość w dziedzinie kultury i sztuki uhonorowany został szeregiem orderów i wyróżnień. 30 września 1973 roku w Operetce Warszawskiej został uhonorowany Orderem Uśmiechu. Podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia 2009 roku odznaczony  został  Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Pośmiertnie został odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego.

          Henryk Jerzy Chmielewski zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia 2021 roku w swoim domu w Warszawie.  Został pochowany  w grobie rodzinnym na Cmentarzu Bródnowskim (kwatera 18D-VI-5). Papcio Chmiel to  ikona polskiego komiksu, o której się nie zapomina. To rysownik, publicysta, powstaniec warszawski, twórca fantastycznej serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która bawi i uczy kolejne pokolenia. Jego mottem przewodnim było hasło: BAWIĄC UCZYĆ, UCZĄC BAWIĆ.