Opiekę nad zdrowiem uczniów sprawuje:
p. Anna Kiliszek
Poniedziałek 8:00-14:35
Wtorek 8:00-14:35
Środa 8:00-14:35
Czwartek 8:00-14:35
Piątek 8:00-14:35
Kontakt telefoniczny: (22) 390 37 50
Informacje od pielęgniarki szkolnej dla Rodziców w roku 2024/2025
- Profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą w szkole sprawuje pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania w gabinecie profilaktyki zdrowotnej znajdującym się na terenie szkoły - Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r o opiece zdrowotnej nad uczniami
(Dz. U. z 2019r. poz.1078)
- Świadczenia pielęgniarki szkolnej obejmują:
-
- Świadczenia profilaktyczne, w tym wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych
u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. - Kierowanie postępowaniem przesiewowym oraz sprawowanie opieki nad uczniami
z dodatnimi wynikami testów, kierowanie uczniów na badania bilansowe wykonywane przez lekarza POZ - Czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi oraz sprawowanie opieki nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością.
- Udzielanie pomocy przedlekarskiej w przypadku nagłych!!! zachorowań, urazów, zatruć.
- Świadczenia grupowej profilaktyki fluorkowej (ochrony przed rozwojem próchnicy) u uczniów klas I-VI szkoły podstawowej, tj. 4 - 6 x w roku szkolnym w odstępach minimum 4-6 tygodniowych (średnio co ok. 1,5 miesiąca w zależności od kalendarza szkolnego) stosowanie preparatu Fluormex (preparat bezpieczny, powszechnie znany i używany w większości szkół)
- Edukacja w zakresie zdrowia i higieny jamy ustnej
- Realizowanie zleceń lekarskich
- Świadczenia profilaktyczne, w tym wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych
- Przypominam, że raz wyrażona zgoda (lub jej brak) na objęcie profilaktyczną opieką pielęgniarską w szkole pozostaje ważna, przez cały okres edukacji lub do nastąpienia zmiany tejże zgody (lub jej braku). Zmiana decyzji może zostać dokonana w każdym momencie.
Zgody są przyjmowane na odpowiednim druku, dostępnym w gabinecie pielęgniarki szkolnej . Każdy rodzic/opiekun prawny ucznia w momencie przyjmowania dziecka do szkoły otrzymał ten dokument do podpisu (jego forma zmieniała się na przestrzeni lat).
Nie ma jednolitego wzoru rezygnacji z profilaktycznej opieki zdrowotnej, jednak przepisy określają że taki sprzeciw musi zostać złożony w formie pisemnej.
- Profilaktyczne świadczenia stomatologiczne oraz profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami sprawowane są na podstawie zgody domniemanej, czyli w przypadku braku sprzeciwu rodziców. (art. 7 ust. 2 u.o.z.u.).
W ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami przyjęte jest więc domniemanie prawne akceptacji udzielania uczniom świadczeń profilaktycznych. Oczywiście rodzice mają gwarantowane ustawą prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec udzielania świadczeń profilaktycznych. Jednak rodzic, który chce zrezygnować z objęcia jego dziecka profilaktyczną opieką pielęgniarską, powinien poinformować na piśmie o swoim sprzeciwie.
- Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami wymaga formy pisemnej złożenia sprzeciwu wobec profilaktycznych świadczeń zdrowotnych. Sprzeciw wobec objęcia ucznia profilaktyczną opieką zdrowotną pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania powinien być zaadresowany do świadczeniodawcy realizującego taką opiekę (art. 7 ust. 3 u.o.z.u.) tj. SZPZLO Warszawa Białołęka-Targówek. Należy złożyć go w gabinecie pielęgniarki szkolnej.
BRAK WYRAŹNEGO SPRZECIWU RODZICA OZNACZA, ŻE ZGADZA SIĘ ON NA OBJĘCIE DZIECKA PROFILAKTYCZNĄ OPIEKĄ ZDROWOTNĄ W SZKOLE.
- Zgodnie ze Standardami postępowania i metodyką pracy dla pielęgniarek medycyny szkolnej (IMiD, Warszawa 2020) należy pamiętać, aby w miarę możliwości unikać podawania uczniom leków przeciwbólowych i innych bez wyraźnej potrzeby.
W Polsce spożycie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych bez recepty plasuje nas w czołówce krajów UE. Leki przeciwbólowe/inne są podawane po przeprowadzeniu wywiadu, poznaniu historii pacjenta, zapoznaniu się z jego dokumentacją (uczulenia, zgody) oraz określeniu bólu w skali Vas jako silny 8-10 lub średnio-silny 6-8 lub dokonaniu badania fizykalnego pacjenta.
W razie jakichkolwiek wątpliwości czy poszerzenia wywiadu, szczególnie u uczniów klas 1-3 pielęgniarka podejmuje próbę kontaktu z rodzicem/opiekunem prawnym.
- Zgodnie z Ustawa z 12 kwietnia 2019 o opiece zdrowotnej nad uczniami, współpraca pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania z rodzicami polega na:
- Przekazywaniu informacji o:
- stanie zdrowia i rozwoju psychofizycznym ucznia,
- terminach i zakresie udzielania świadczeń profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami,
- możliwościach i sposobie kontaktowania się z osobami sprawującymi profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami;
-
- Informowaniu i wspieraniu rodziców m.in.: w profilaktycznych badaniach lekarskich (bilanse zdrowia), testach przesiewowych i innych wynikających z prowadzenia profilaktycznej opieki zdrowotnej.
-
Na rodzicu spoczywa obowiązek przekazania oraz aktualizowania danych niezbędnych do udzielania świadczeń w gabinecie pielęgniarki szkolnej (m.in. dane kontaktowych i zdrowotne) w celu uzyskania jak najlepszej opieki pielęgniarskiej.
- Bilans zdrowia to bezpłatny przegląd zdrowia dziecka, który pozwala wykryć wady rozwoju i choroby na wczesnym etapie. Daje to szanse na skuteczne leczenie.
Bilanse zdrowia uczniów wykonywane są w klasie I, III, VII. Pielęgniarka przeprowadza testy przesiewowe, następnie wręcza dzieciom kartę profilaktycznego badania bilansowego (druk bilansowy) z naniesionymi pomiarami i wynikami testów. Rodzic udaje się wraz z dzieckiem do lekarza POZ w celu przeprowadzenia bilansu zdrowia. Po badaniu lekarskim druk bilansowy ZAWSZE wraca do pielęgniarki do dokumentacji medycznej uczni.
- Jeżeli posiadają Państwo dodatkowe, ważne informacje o stanie zdrowia dziecka (orzeczenia/zaświadczenia) bardzo proszę o udostępnienie tych informacji pielęgniarce w celu świadczenia możliwie najwyższej jakości opieki w środowisku szkolnym. Wszystkie tego rodzaju dokumenty są objęte tajemnicą zawodową i stanowią uzupełnienie dokumentacji medycznej ucznia.
Z wyrazami szacunku,
pielęgniarka szkolna
mgr Anna Kiliszek
- Profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą w szkole sprawuje pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania w gabinecie profilaktyki zdrowotnej znajdującym się na terenie szkoły - Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r o opiece zdrowotnej nad uczniami